Łącza:
 • Noris Network
 • Deutsche Telekom
 • LambdaNet
 • Aixit
 • DE-CIX
 • Tiscali
 • EuroRings
 • KPN
 • N-IX

Aby sprawdzić pingi w lokalizacji PL wejdź na:
www.1shot1kill.pl


VT vs TS3 vs Mumble vs VC

[ Pobierz Mumble wydane przez 1shot1kill.pl: Mumble 1.2.3 by 1shot1kill.pl ]
Który z nich najlepiej nadaje się do gier? Zapraszamy do lektury.

Opis poszczególnych programów

 • TeamSpeak 2 - www.teamspeak.org - było to jeden z pierwszych programów tego typu i tak naprawdę spopularyzował w Polsce komunikatory głosowe dedykowane do gier. Jego zalety to wygoda i niskie zużycie łącza. Pod tym względem bił na głowę konkurencję taką jak Skype. Ze względu na niską jakość dźwięku nie został uwzględniony w naszym teście
 • Ventrilo 2 - www.ventrilo.com - program w znacznym stopniu wyparł w Polsce TeamSpeaka 2 z bardzo prostego powodu - ma dużo lepszą jakość dźwięku. Obecnie, obok TeamSpeaka 3 jest najbardziej popularnym komunikatorem głosowym do gier
 • TeamSpeak 3 - lata dominacji TS2 się skończyły, więc przyszła pora na następcę. Triton CI & Associates, Inc., czyli twórca TS-a bardzo się starał, aby wydać jak najlepszy program. Zapowiadany był on przez rok, kolejny rok wydawane były wersje beta. Zdecydowana większość użytkowników TS2 przeszła na TS3
 • Ventrilo 3 - z powodów licencyjnych komunikator nie jest popularny w Polsce. Ze względu na brak oprogramowania serwerowego nie został uwzględniony w naszym teście
 • Mumble - mumble.sourceforge.org - projekt otwartej społeczności graczy, którzy mają jeden cel: stworzenie komunikatora o możliwie najniższych opóźnieniach. W pełni darmowy (wolne oprogramowanie)
 • VoiceChatter - www.voicechatter.org - program, który ma być alternatywą dla VT, na forach reklamowany był jako "Pogromca Ventrilo". Podobny interfejs, wersje na wiele systemów i wysokiej jakości kodeki dźwiękowe

Opis przeprowadzonego testu

Wszystkie opisane programy służą graczom do komunikacji podczas rozgrywki. Zasadniczą rzeczą dla graczy jest opóźnienie w komunikacji, czyli czas jaki upłynie od powiedzenia czegoś, do momentu w którym inni gracze to usłyszą. Sprawdzenie, który program najlepiej się sprawdza w tej materii to cel tego artykułu.
Aby przeprowadzić test uruchomiliśmy 4 jednoczesne serwery na głównej maszynie 1shot1kill.pl w Warszawie. Z dwóch komputerów zlokalizowanych w Gdyni połączyliśmy się z każdym serwerem, tak że na każdym serwerze było 2 rozmówców. Wygenerowaliśmy syntentyczy, krótkotrwały dźwięk o długości 110ms, który został przekierowany na Line-In jednego z komuterów. Na drugim komputerze, nagrywaliśmy komunikaty każdego z serwerów, aby porównać z jakim opóźnieniem przychodzą. Test był wykonywany wielokrotnie, aby upewnić się, że wyniki są powtarzalne i nie są kwestią przypadku.
W teście wzięły udział 4 programy: TS3, VT2, Mumble i VC. W tym ostatnim mieliśmy problemy z nagraniem komunikatu i nie widnieje na wykresach. Był on jednak wyraźnie słyszalny, dlatego opiszemy go słownie. We wszystkich programach wybraliśmy najwyższej jakości kodeki.
Średnie opóźnienie (ping) na łączu z Gdyni do Warszawy wynosiło 8ms.

Wersje programów:
 • Ventrilo 2.1.4
 • TeamSpeak 3-rc1
 • Mumble 1.2.3
 • VoiceChatter 1.4.6

Wyniki testu

Wykres nie wymaga komentarza. Mumble zdeklasował konkurencję. Zastosowany kodek CELT ("The CELT ultra-low delay audio codec") jest naprawdę dobry. Dużym zaskoczeniem nastomiast jest słaby wynik VT2. Zgodnie z zapowiedzią VC nie ma na wykresie - jego wyniki były minialnie lepsze niż VT2 i wyraźnie gorsze niż TS3.

Różna charakterystyka dźwięków z poszczególnych programów wiąże się z ustawionym poziomem głośności (pozwala to na łatwe rozróżnienie który jest który).
W przypadku Mumble dźwięk dochodzi prawie od razu. Różnica jest naprawdę słyszalna gołym uchem i każdy z was może ten test potwierdzić: wystarczy wejść z kolegą na oba serwery (np. VT i Mumble) i poprosić kolegę, aby wydał krótki dźwięk.

Takich opcji konfiguracyjnych jak powyżej nie znajdziecie w żadnym innym programie!

Ping do serwera ma znaczenie

Jak wynika z testów ping na łączach rzędu 8 ms przełożył się na znacznie większe realne opóźnienie dzwięku. Jednym z powodów tego są opóźnienia stałe (jak np. bufor karty dźwiękowej), jednak warto zdawać sobię sprawę, że podczas transmisji dzwięku wysyłanych jest wiele pakietów sieciowych, dlatego nie można łatwo przekładać pingu na opóźnienie głosu i należy szukać serwera, do którego mamy najlepszy ping. W każdym z testowanych programów da się go sprawdzić:

Grzechem byłoby nie wspomnieć, że niski ping do serwerów jest jednym z priorytetów 1shot1kill. Nasza konkurencja sprzedaje serwery głosowe zlokalizowane za granicą, lub w Polsce, ale na niskiej jakości łączach. Sądzimy jednak, że nie warto na tym oszczędzać - serwery głosowe są w końcu bardzo tanie!

Jakość dźwięku

Jakości dźwięku nie da się tak łatwo przedstawić na wykresie. Możemy podać jedynie naszą subiektywną ocenę. Z pewnością różnice są bardzo małe - we wszystkich komunikatorach jakość była bardzo dobra i głównie zależna jest od zastosowanego mikrofonu. O ile dźwięk VT i Mumble był podobny do siebie i troche inny w przypadku TS3 to nie podejmujemy się oceny, który był lepszy.

Jaki kodek?

Jak wspomnieliśmy test przeprowadzaliśmy na najlepszym kodeku dostępnym w danym programie. Przeprowadziliśmy też testy z kodekami o niższym bitrate i różnice były bardzo małe, na korzyść lepszych kodeków. Należy jednak pamiętać, że wyższy kodek oznacza wyższe zużycie łącza, co może grozić skokiem pinga i w efekcie nie tylko lagiem w komunikacji, ale i w grze. Łącza internetowe są coraz szybsze i stabilniejsze, ale pamiętajcie, że liczy się upload, nie download. Sugerujemy zastosowanie domyślnego dobrego kodeka (w przypadku Mumble jakość "zrównoważona").

VT vs Mumble - interfejs i wygoda administracji

Jako, że VT2 to najbardziej popularny program, używany przez naszych klientów to opiszemy podstawowe różnice w ich użytkowaniu.

Ważną rzeczą, która nam rzuciła się w oczy jest niezbyt przyjazna podstawowa konfiguracja Mumble. Czytanie po angielsku komunikatów, dziwny układ okien, dziwne ikony mogą na początku zniechęcić. Z tego powodu przygotowaliśmy własną wersję Mumble, ze zmienioną skórką i kilkoma ustawieniami - do pobrania na górze strony.

Jeśli masz już zainstalowane Mumble wystarczy, że ściągniesz i uruchomisz mumble-1s1k-reg.zip (konfiguracja) oraz mumble-1s1k-skin.zip (skin, wypakuj go do głównego katalogu programu, zwykle C:\Program Files\Mumble).

Mumble jest dużo wygodniejszy niż VT, gdy porównamy praktyczne strony użytkowania i administracji. Zalety to m.in.:
 • poprawne działanie pod Windows 7!
 • przenoszenie użytkowników za pomocą drag'n'drop
 • możliwość mute'owania danego użytkownika przez admina
 • bardzo dokładnie określanie uprawnień i grup adminów
 • wygodny czat z możliwością wklejania klikalnych linków
 • czat ogólny, prywatny od użytkowników i w obrębie kanału - wygodne przekazywanie informacji np. o danych serwera

Artykuł z dnia 2011-05-27
Design by Samael design studio
www.samael.pl
© Copyright 2008-2020 by 1shot1kill.pl